Merhaba Iphone 5 ile ilgili aklıma takılan bazı sorular var.

Açık 1 cevap 151 görüntülenme altında paylaşıldı Apple iPhone

Bazıları yurtdışından telefon getirip pasaport kaydını yaptırıp Tr kullanıyorlar acaba bu ne kdr doğru ?
Sahte ıphone 5 ile orjinalin arasındaki fark nedir ? Türkiyeden alıp pasaport kaydı yapmak mı doğru garantili almak mı hayr madem öyle biz neden o kadar para verip alıyoruz ? bu yasal mı ? sahte ile orjinalini nasıl ayırt ederiz

1 cevap

0

Merhaba;

Türkiye'de uygulanan ötv, kdv ve gümrük vergilerinden dolayı ithal ürünlerin fiyatları bu vergileri uygulamayan ( Dubai, Amerika gibi )ülkerin satış fiyatlarından daha yüksektir. Dolayısı ile Türkiye'de satılan ürünlerin fiyatları yüksek olmaktadır.

Yurt dışından ürün getirdiğinizde garanti hizmeti alamamaktasınız. Zaten yurt dışınan çıkan kişi başına 2 yılda  1 adet cihaz kaydı yapılabilme sınırı ve harç ücreti ödeme zorunluluğu eklendiği için her önüne gelen yurt dışından cihaz getirip kayıt yaptıramamaktadır.

Orjinal iPhone ile sahtesini ayırt edebilmeniz için;

1- http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresini ziyaret ederek telefonun imei numarasını sorgulayın.

2- Daha önce elinize hiç orjinal iPhone almadıysanız görsel ekranları sizi şaşırtabilir. Muhakkak güvenilir bir firmadan satın alın. Sağda solda köşe başında satılan cihazlardan. Ya da internet sitelerinden çok akıl almaz uygun fiyatlı satış yapan firmalara güvenmeyin. Piyasa fiyatı 2000TL civarında olan bir ürünün 1700TL'den daha ucuz fiyata satılmasının imkanı olmadığını muhakkak gözden kaçırmayın.

3-Yurt dışından cihaz getirmek yasal bir haktır.  Bir kişi 2 yıl içerisinde 1 adet cihaz getirip harçlarını ödeyerek ömür boyu kullanabilir. Cihaz kaydı için bilgiyi http://teknosoru.com/blog/e-devlet-uzerinden-cihaz-kayit-islemi-nasil-yapilir/ linkinden alabilirsiniz.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Arkadaşlarından yardım iste!

Soru Sor


3,753 soru

4,189 cevap

1,782 yorum

3,107 kullanıcı