Telefonlarda Sar değeri nedir? Neyi ifade eder? En fazla kaç olmalıdır?

SAR ”Specific Absorbation Rate”, özel soğurma değeri manasına gelmektedir. Soğurma değeri ses, ışık, elekro manyetik gibi dalgaların enejisini etkileşim içine girdiği maddenin içine aktarmasını yani vücudun emdiği elektromanyetik enerjiyi ifade etmektedir. Diğer bir söylemle elektronik cihazların yaymış olduğu radyasyon miktarına denilmektedir. Fön makinası, bluetooth kulaklık gibi cihazlarında sar sar-değerideğerleri bulunur. En çok zararlı sar üreten cihazlar aslında fön makinalarıdır.

SAR’a maruz kalan bölgede deformasyon olabileceği, cilt,beyin kanseri, stres, yorgunluk, sperm sayısında azalma, kadınların özel günlerinin süresini değiştirme, kişilik bozuklukları gibi durumların oluşabileceği söylenmektedir.Ama durumu kanıtlamış kesin bir çalışma yok.  Sanırım bunun sebebi bu deney tehlikli olacağından insan hayatlarını riske atıp böyle bir deney yapılamamasıdır. Sonuçta beyin kanseri olur musunuz diye deney yapmak istiyoruz deseler kimse kabul etmez. Yani böyle gerçek bir istatistik yok diye bu konuyu dikkate alamamız söz konusu olmamalıdır. Tabi bu değerler doğrudan kafamıza tuttuğumuz cihazlar için kritik, mikro dalga fırın alırken sar değerine bakmak çokta önemli olmaz.

Cep telefonları için Avrupa’da sınır SAR değeri 2 watt/kilogram iken, Amerika’da bu sınır değer 1,6 watt/kilogramdır. Ayrıca sar değeri değişkendir. Hava şarjları GSM şebekesinin uzaklığına bağlı olarak telefon alıcı ve vericisinin daha fazla sinyal yayması gerektiğinde sar değeri yükselebilir. Yani sadece telefon değil GSM şebekesi seçiminde de önemli bir unsurdur. Her ne kadar sınır değerler böyle olsa da uzmanlar, telefon alırken sar değeri en fazla 1 watt/kilogram olan cep telefonunun alınması tavsiye ediyor. Mevcut teknoloji ile 0 sar değeri diye bir oluşum bulunmamaktadır. Ayrıca aynı telefonun Avrupa, Amerika ve diğer ülkeler için üretilen versiyonlarında sar değerleri değişiklik göstermektedir. Çift hattlı telefonun tek hatlı telefona oranla yaydığı sar daha yüksektir.

 

Sar’a en az maruz kalmak için;

1-Kulaklık kullanın.

2-Uzun telefon görüşmelerinden sakının.

3-Handsfree olarak kullanın.

4-Fön makinası ve benzeri cihazlarla uzun temaslardan sakının cep telefonundan çok daha fazla zarar verdiğini göz ardı etmeyin.

5-GSM Operatörünü seçerken çekim gücünü dikkate alın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir