Yeni cep telefonu aldım. Ne kadar süre ile şarj etmeliyim?

telefon-bataryasiEskiden bataryalar nickel cadmium denilen yapı kullanılmaktaydı. Bu bataryalar tam doldurulup tam boşaltılması ve ilk şarj 8 saat gibi bir süre yapmak batarya performansını uzun tutmak için gerekirdi.

Nickel cadmium bataryanın en büyük özelliği şarj süresinin sonuna kadar hep aynı performansı sunabiliyor olması dezavantajı ise tam boşalmadan şarj edilmesi batarya ömrünü çok çabuk tükenmesine neden olmasıdır.

Günümüzde cep telefonlarında artık Lithium ION bataryalar kullanılıyor. Bu bataryalar istediğiniz zaman şarj etme imkanı sunduğu için  batarya boşalmadan şarj edebiliyorsunuz. Ayrıca nickel cadmium bataryalara oranla çok kısa sürede şarj olabiliyorlar.Örneğin 8 saatte şarj olabilen nickel cadmium pilin alternatifi li-ion piller 2 saat gibi bir sürede dolabilmektedir.  Eğer lithium ion batarya kullanan cihazınız varsa ilk şarj için özel bir süre beklemeniz gerekemez. Bataryanız dolana kadar şarj edin. Dolduğunda size uyarı verecektir.  Lithium ion ibaresini bataryanızda li-ion olarakta görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir